Podczas Forum Ekonomicznego w województwie małopolskim prowadziliśmy sesje warsztatowe i debatę o przedsiębiorczości społecznej.
Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu to cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundację Nowy Staw oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (działająca jako Agencja Programu Erasmus+ w Polsce). Forum jest jedno z największych międzynarodowych, społeczno-ekonomicznych spotkań skierowanych dla osób młodych. Młodzi liderzy biorący udział w wydarzeniu to przede wszystkim studenci, pracownicy naukowi, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych  z 33 krajów. Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń oraz podniesienia swoich kompetencji, m.in. poprzez udział w panelach dyskusyjnych, debatach czy sesjach warsztatowych.

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w Forum przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej). Naszym wspólnym celem było przedstawienie uczestnikom rozwiązań z zakresu ekonomii społecznej, edukacji o przedsiębiorczości społecznej i działalności  NGO w Polsce. To, że rozmawialiśmy o edukacji nie było przypadkowe, tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było hasło „Umiejętności przyszłości.”

 

 

Gra kooperacyjna

Podczas drugiego dnia Forum przeprowadziliśmy warsztaty: „Załóż własne przedsiębiorstwo społeczne!” z wykorzystaniem gry kooperacyjnej. Celem gry jest, oczywiście wygrana, jednak inaczej niż w przypadku innych gier planszowych, tutaj wygrywa się współpracując.

 

Debata

Kolejnym elementem #ekonomii_społecznej w wydarzeniu była debata: Dlaczego warto zostać przedsiębiorcą społecznym? O tym, czym jest przedsiębiorczość społeczna i dlaczego się opłaca? Jak skutecznie łączyć działalność gospodarczą z realizacją celów społecznych? – z zaproszonymi panelistami rozmawiał Zbigniew Prałat (SNRSS).
Paneliści:
Krzysztof Michałkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Anna Bocheńska – Fundacji POMOCY RODZINIE “Człowiek w potrzebie”
Maja Lipiak – Fundacja “Leżę i Pracuje”
Łukasz Zając – Food & Life: Przedsiębiorstwo Społeczne
Relacja z debaty dostępna jest na profilu DESiS
Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu jest programem partnerskim Forum Ekonomicznego w Krynicy.
zdj.: Aleksander Wolak, Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu.
Skip to content