Przedstawiamy kolejny przykład dobrych praktyk opracowanych przez partnerów projektu Better Cooperate. Tym razem również zapraszamy do Hiszpanii. Działa tam spółdzielnia edukacyjna Colegio San Agustin, która stworzyła inicjatywę CONNECTCORE CSA.

CO TO JEST?

CONNECTCORE CSA –  platforma samozatrudnienia dla uczniów w formie spółdzielni,
w której młodzi mogą działać w trakcie nauki i zdobyć w niej zatrudnienie po zakończeniu edukacji.

JAK TO DZIAŁA?

Spółdzielnia edukacyjna znajduje się w Fuente Álamo de Murcia – gminie w Hiszpanii,
w prowincji Murcja. CSA działa od 12 września 2005 roku będąc jedynym dotowanym ośrodkiem edukacyjnym w okolicy. Uczy się tutaj 800 uczniów w wieku od 4 miesięcy do 18 lat – od przedszkola do szkoły średniej lub FP (szkoły zawodowej).

W ostatnich latach na obszarze, w którym działa Spółdzielnia odnotowuje się znaczny spadek w rozwoju gospodarczym, szczególnie w usługach i małym handlu. Był to zły czas dla małych
i średnich firm w tym regionie – wiele z nich zrezygnowało z działalności, ponieważ zabrakło perspektyw na rozwój gospodarczy.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy jest m.in. słabe przygotowanie firm do cyfryzacji ich działalności i brak obecności w Internecie. Małych firm nie stać na konsultacje i szkolenia
w obszarze umiejętności cyfrowych.

Colegio San Agustin postanowiło wspomóc lokalne firmy w procesie cyfryzacji i konserwacji komputerów. Takie potrzeby zgłaszali sami przedsiębiorcy.

Nauczyciele rozpoczęli działanie – dostosowali część z prowadzonych przez siebie zajęć dydaktycznych do pracy z uczniami w zakresie wskazanym przez przedsiębiorców. Najpierw nieformalnie zaczęli od naprawy wszystkich rodzajów sprzętu komputerowego, wdrażania
i konserwacji sieci i serwerów oraz zarządzania aplikacjami biurowymi w szkole.

Inicjatywa okazała się dużym sukcesem i zarówno nauczyciele jak i uczniowie rozważali utworzenie spółdzielni prowadzonej przez uczniów (spółdzielni uczniowskiej), aby móc rozwijać działalność również poza klasą.

Opracowano propozycję projektu: utworzenie platformy samozatrudnienia dla uczniów
w formie spółdzielni, w której młodzi będą mogli działać w trakcie nauki i zyskać w niej zatrudnienie po zakończeniu edukacji.

Inicjatywa dla uczniów o nazwie CONNECTCORE CSA pomogła zarówno samym uczniom jak i lokalnej społeczności. Młodzieży zapewniła naukę przedsiębiorczości, wzmocnienie umiejętności i sprawdzenie ich w praktyce, a lokalnym firmom nowoczesne usługi i wsparcie techniczne.

Rezultaty tego działania okazały się na tyle udane, że wdrażają go również kolejne roczniki uczniów.

Ten case studies powstał na potrzeby projektu Better Cooperate  (działania z obszaru edukacji i przedsiębiorczości społecznej). Więcej informacji o projekcie oraz inne dobre praktyki znajdują się na stronie projektu: https://better-cooperate.online/

Więcej na profilu na Instagramie

Na stronie www

Skip to content