Poznań to miasto, które ma bardzo bogate tradycje spółdzielcze, również przedsiębiorczość społeczna rozwija się tu wyjątkowo dobrze. To w Wielkopolsce działa najwięcej w kraju, bo 135 spółdzielni socjalnych, z czego kilkanaście swoją siedzibę ma właśnie w Poznaniu. Co więcej, swoje siedziby mają tutaj również interesariusze działający na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w regionie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz niemal wszystkie Ośrodki Wsparcia Rozwoju Ekonomii Społecznej. Uznaliśmy, że warto połączyć te potencjały i połączyć dorobek historyczny ze współczesnością. Dzięki temu może ona być narzędziem wykorzystywanym podczas lekcji historii (nauka o spółdzielczości jest elementem podstawy programowej dla klasy VII szkoły podstawowej), jak i lekcji wychowawczej czy wiedzy o społeczeństwie.

Zaletą opracowanego przez nas narzędzia jest w dodatku duża elastyczność i uniwersalność. Gra została pomyślana jako quest i pozwala na aktywne i samodzielne zdobycie wiedzy. W grę można grać samodzielnie, można grać całą grupą, można też przeprowadzić ją w formie spaceru – mini wykładu z przewodnikiem.

Poniżej możecie pobrać mapkę z instrukcją. Dodatkiem do gry jest specjalna broszura, w której szczegółowo opisane zostały poszczególne miejsca na mapie. Na trasie należy rozwiązać różnego rodzaju zagadki i zadania, które pomogą odkryć bardzo spółdzielcze hasło. Co ważne, trasa obejmuje wyłącznie centrum Poznania, do wszystkich miejsc oznaczonych na mapce można dostać się pieszo.

Spółdzielczy Poznań_mapka

Spółdzielczy Poznań_broszura

Skip to content