Wyjątkowa gra planszowa, w której uczestnicy zakładają przedsiębiorstwo społeczne. Ich celem jest przetrwanie na rynku i założenie nowego przedsiębiorstwa, a najważniejszą zasadę gry można podsumować bardzo prosto: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.  Rozwiązujcie zagadki, zarabiajcie pieniądze i pamiętajcie: bankructwo jednej osoby, to przegrana całej grupy.

„Kooperatywa” jest kooperacyjną grą zespołową, co oznacza, że  gracze muszą ze sobą współpracować, po to żeby z powodzeniem założyć i prowadzić kooperatywę. Gra kończy się w chwili założenia przez grupę nowej kooperatywy. Aby to osiągnąć gracze muszą wylosować z kart WYZWANIA kartę „załóż nową kooperatywę”, następnie wykonać wypisane na niej zadania. Gracze przegrywają, jeśli podczas rozgrywki którykolwiek  z nich zbankrutuje albo jeśli zbankrutuje sama kooperatywa.

Kooperatywa może zarabiać dzięki wykonywaniu przez graczy rozmaitych wyzwań z karty ZADANIA. Mogą to być kalambury (rysowanie, pokazywanie) lub tabu (zakazane słowa). Za poprawne wykonanie zadania kooperatywa zdobywa sumę pieniędzy wskazaną na karcie. Dodatkowe fundusze można zdobyć dzięki realizacji zadań z niektórych kart: ŚWIAT i ZASOBY. Uwaga jednak, karty te kryją w sobie również wiele niemiłych niespodzianek dla kooperatywy związanych ze stratą pieniędzy na rzecz banku.

Czas: 90 minut

Liczba uczestników: 2-12 + animator

Zanim rozpoczniesz:

 1. Każdy z uczestników losuje kartę gracza. Na karcie znajdują się punkty startowe, na podstawie których bank wypłaca mu jednorazową bezzwrotną dotację. Na karcie znajdują się dodatkowo informacje o kosztach życia każdej postaci. Na podstawie tej informacji każdy
  z graczy powinien wpłacić do banku wskazaną sumę pieniędzy.
 2. Gracze powołują kooperatywę: wymyślają nazwę kooperatywy, jej działalność, a także wpłacają określoną sumę na fundusz założycielski. Wysokość tej sumy gracze mogą ustalić samodzielnie, ale każdy z nich powinien wpłacić dokładnie taką samą kwotę.
 3. Początek gry. Każdy z graczy rzuca kostką. Cała grupa stosuje się do zadań pojawiających się na planszy. Mogą to być ZADANIA, ZASOBY, ŚWIAT albo WYZWANIA.

ZADANIA: gracze mają do wyboru trzy rodzaje zadań: RYSOWANIE, POKAZYWANIE albo ZAKAZANE SŁOWA. Jeśli uda im się odgadnąć hasło zdobywają dla Kooperatywy sumę pieniędzy wskazaną na karcie. W przypadku niepowodzenia Kooperatywa wpłaca do banku kwotę wskazaną na karcie.

ZASOBY: kooperatywa może zainwestować posiadane środki i kupić karty, które będą oddziaływać w przyszłości, takie jak np. ubezpieczenie czy nowe wyposażenie.

ŚWIAT: karty z tej serii przynoszą wydarzenia, które mogą mocno namieszać w życiu kooperatywy i jej członków – zarówno w negatywny (CHOROBA, SZKODY) jak i pozytywny (SPOŁECZEŃSTWO, PUNKTY) sposób.

WYZWANIA: karty, które otwierają przed Kooperatywą nowe możliwości pod warunkiem, że zdecyduje się podjąć ryzyko. Wśród kart WYZWANIA znajduje się również karta „Załóż nową kooperatywę”, która pozwala drużynie (po wykonaniu znajdujących się na niej zadań) zakończyć grę.

Dodatkowo na planszy znajdują się również pola oznaczone „uściskiem ręki”. Kiedy pionek drużyny znajdzie się na tym polu, nie ma żadnej akcji. Zespół może odpocząć i przedyskutować wszystko, co do tej pory się wydarzyło.

 1. Dwa razy w roku w dzień wypłaty kooperatywa może wypłacić wynagrodzenie swoim członków. Są to również jedne dni (poza końcem roku) kiedy możliwe są przepływy finansowe między członkami kooperatywy.
 2. Wraz z końcem roku należy wykonać polecenia, które znajdują się na planszy – gracze wpłacają do banku koszty utrzymania. Z każdym kolejnym rokiem gry koszty utrzymania każdego z graczy wzrastają o 3 euro.

 

Gra dopuszcza tylko dwie możliwości  – albo wszyscy wygrywają albo wszyscy przegrywają. Dlatego uczy solidarności, pracy zespołowej oraz demokratycznego zarządzania. Głos każdego
z uczestników gry ma takie samo znaczenie!

FAQ

 1. Czy gracz może opuścić grę w trakcie rozgrywki? Co się wtedy dzieje? Gracz może opuścić grę w trakcie rozgrywki. Nie oznacza to końca gry. Gracz który opuszcza grę, powinien połowę swoich środków oddać do banku, a drugą połowę do funduszu Kooperatywy.
 2. Czy gracz może dołączyć w trakcie rozgrywki? Co się wtedy dzieje? Tak, gracz, który chce dołączyć powinien wylosować kartę postaci, pobrać z banku pieniądze w wysokości wskazanej na karcie oraz wpłacić ustaloną na początku sumę na funduszu kooperatywy.
 3. Ile wynosi ilość czasu ustawionego w klepsydrze? 1 minutę. Jeśli chcesz zagrać w łatwiejszą wersję gry i posiadasz stoper, możesz ustawić czas na maksymalnie 90 sekund.
 4.  Co jeśli nie rozumiem pytania/odpowiedzi na karcie ZADANIA? Wybierz inną kartę.
 5. Chcemy zagrać, a nie mamy gry. Prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych – anna@spoldzielnie.org, tel. 503 742 305
Skip to content