GRY, poza dobrą zabawą, dają również ogromne możliwości rozwoju intelektualnego,  poszerzają wiedzę w przeróżnych dziedzinach a dodatkowo uczą współpracy. Na rynku jest wiele gier kooperatywnych, które dotyczą tematów ogólnospołecznych.

Mały przegląd aktualnie najciekawszych gier:

GRA W ZMIANĘ to strategiczno-dyskusyjna gra karciana, odkrywająca co robią i jak zmieniają rzeczywistość organizacje społeczne. Gra jest świetnym narzędziem praktycznej edukacji obywatelskiej. Polega na dopasowaniu danej organizacji społecznej do funkcji jaką pełni np. „zmienia świadomość społeczną”, „wyrównuje szanse”.  Jeśli gracz uzna, że wylosowana przez niego karta lepiej pasuje do „miejsca” tj. organizacji społecznej, rozpoczyna się debata (trwająca maksymalnie 30 sek. – w tym czasie gracz musi przekonać resztę o swojej racji).

POBIERZ GRĘ

ROZEGRAJ MIASTO to gra planszowa, w której gracze wcielają się w mieszkańców pewnego miasta. W zależności od ilości graczy prezentują oni rozmaite grupy interesów – grupy społeczne tudzież lokalne władze, które reprezentują różne wizje rozwoju miasta. „Rozegraj miasto” jest symulacją mechanizmu konsultacji społecznych – w każdej rundzie gracze podejmują dyskusję, uczą się przy tym negocjowania swojego stanowiska i osiągania optymalnego dla wszystkich rozwiązania. Co ważne, gra uczy współpracy z władzami oraz innymi uczestnikami życia publicznego.

POBIERZ GRĘ

EUROSZANSE to  gra planszowa o różnych formach mobilności i aktywności w Europie. Gracze dowiedzą się jak wyjechać za granicę – na staże i praktyki, na studia, na wolontariat oraz jak organizować projekty lokalne i międzynarodowe. Poznają dzięki temu czym są granty, stypendia i konkursy dla młodzieży. Gracze doświadczą blisko czterdziestu możliwości, co ważne – wszystkie istnieją naprawdę!

PlayDecide to kooperatywna karciana gra dyskusyjna dostępna na licencji Creative Commons. Posiada ponad 300 scenariuszy w blisko 30 językach. Głównym zadaniem gry jest ułatwienie dyskusji i wyrażania opinii na trudne tematy dotyczące m.in. kultury, mobilności, religii, technologii. Gra przeznaczona jest dla 4-8 graczy powyżej 13. roku życia. Rozgrywka składa się z trzech faz, a jej końcowym elementem jest głosowanie. Gracze zaczynają od zapoznania się z kilkoma opiniami na dany temat, co pozwala im sformułować swój własny pogląd. Następnie przychodzi czas na dyskusję, którą kończy podjęcie wspólnej decyzji.

POBIERZ GRĘ

SPENT to gra online w języku angielskim o wyzwaniach, które niesie ze sobą życie w ubóstwie. Gracz podejmują szereg decyzji, które mają wpływ na jego dochody. Każda z tych decyzji wiąże się z innym dylematem i innym problemem dotyczącym zdrowia, edukacji czy zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych jego rodziny. Niestety nie zawsze istnieje jedno, najlepsze rozwiązanie danego problemu, co u niektórych może powodować frustracje. Jednak z drugiej strony dzięki takiemu modelowi gry, możemy lepiej zrozumieć problemy i dylematy ludzi, którzy borykają się z problemem ubóstwa czy bezdomnością.

ZAGRAJ

Skip to content