Dobry film sprawia, że wracamy do opowiedzianej w nim historii czasem jeszcze długo po jego obejrzeniu. Skłania nas do przemyśleń i jest źródłem wielu rozważań. Bywa, że jest bodźcem do zmiany spojrzenia na otaczający świat. Szczególnie ważne jest to w budowaniu wrażliwości i szacunku do drugiego człowieka, które możemy wykorzystać w edukacji.

Oto kilka propozycji filmów oscarowych z zakresu przedsiębiorczości społecznej, które posłużą Państwu jako narzędzie dydaktyczne wspierające proces edukacji:

 

I Tematyka: osoba niskorosła

Tytuł filmu: „SUKIENKA” (reż. Tadeusz Łysiak, Polska 2020)

Krótki opis: film krótkometrażowy, opowiada historię Julki, osoby niskorosłej, która pragnie być kochana i akceptowana. Porusza ważny temat o braku akceptacji inności oraz o samotności – poznaje Bogdana, który

Odpowiednie dla uczniów: szkoła średnia (16+)

Film można obejrzeć m.in. na YouTube

Film o podobnej tematyce: „Na linii wzroku” (reż.Joachim Dollhopf / Evi Goldbrunner, Niemcy 2016)

źródło: filmweb.pl

 

II Tematyka: osoby głuche, dzieci osób niesłyszących

Tytuł filmu: „CODA” (reż. Sian Heder, Francja / USA 2021)

Krótki opis: Historia Ruby, która stara się pogodzić licealne życie z codziennym pomaganiem rodzinie w biznesie ( rybołówstwie). W wolnych chwilach słucha muzyki i śpiewa. Gdy w ostatniej klasie postanawia zapisać się do szkolnego chóru, nauczyciel namawia ją, by zdawała do prestiżowej uczelni muzycznej. Ruby, zdając sobie sprawę, że stanowi dla najbliższych pomost między głuchotą a dźwiękowymi wyzwaniami codzienności – staje przed trudnym wyborem: dalszym wspieraniem rodziny, bagatelizującej jej pasję i talent, a podążaniem za marzeniami.

Odpowiednie dla uczniów: od 7 roku życia

Film można obejrzeć m.in. Apple TV+

Film o podobnej tematyce: „Rozumiemy się bez słów” (reż. Eric Lartigau, Belgia/ Francja 2014)

źródło: filmweb.pl

 

III Tematyka: uprzedzenia, rasizm

Tytuł filmu: „GREENBOOK” (reż. Peter Farrelly, USA 2018)

Krótki opis: Tony – cwaniaczwk z Bronksu zostaje szoferem ekstrawaganckiego, czarnoskórego muzyka z wyższych sfer i razem wyruszają na wielotygodniowe tournée. Problem jest jeden – Shirley jest czarnoskóry, a trasa koncertowa prowadzi przez głębokie, wciąż pełne rasistowskich uprzedzeń (jest 1962 rok), południe USA.

Z pozoru różni ich wszystko – wykształcenie, majątek, sposób życia czy jedzenie. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem wyjątkowej przyjaźni. Niestety , na swojej drodze stanie im wiele

Odpowiednie dla uczniów: od 13 roku życia

Film można obejrzeć m.in. na VOD

Film o podobnej tematyce: „Służące” (reż. Tate Taylor, Indie / USA / Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011)

źródło: filmweb.pl

Skip to content