Już za nami – konferencja podsumowująca projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu RITA. Projekt ten realizowaliśmy z naszymi partnerami z Basztańskiego Liceum TEMP z Ukrainy. Zapraszamy na relację!

10 czerwca 2024 odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu jaki mieliśmy przyjemność realizować wraz z nauczycielami i uczniami z Basztańskiego Liceum TEMP.

 

O projekcie

Polsko-ukraiński projekt-  PS: Przedsiębiorczo i społecznie: polskie doświadczenia w edukacji z obszaru przedsiębiorczości społecznej dla rozwijania postaw przedsiębiorczych wśród uczniów w Basztańskim Liceum TEMP. Celem projektu była wymiana doświadczeń i wspólna praca partnerów nad wypracowaniem materiałów w obszarze przedsiębiorczości społecznej oraz przetestowanie materiałów w pracy z uczniami.

W ramach projektu odbyła się wizyta studyjna oraz liczne spotkania online pomiędzy nauczycielami i uczniami z obu krajów.

Pierwszym etapem projektu było opracowanie przez SNRSS materiałów edukacyjnych w języku ukraińskim. Gotowe posłużyły do przeprowadzenia w Ukrainie zajęć edukacyjnych z przedsiębiorczości. Realizując materiały bazowaliśmy na polskiej wersji programu edukacyjnego: Przedsiębiorczość społeczna. Współpraca zamiast rywalizacji. Program jest dostępny na naszej stronie: https://przedsiebiorczosc-spoleczna.pl/

Aby jeszcze lepiej przygotować nauczycieli z Ukrainy do wdrożenia programu z przedsiębiorczości zrealizowaliśmy cykl szkoleń online dotyczących realizacji zajęć bazujących na tym właśnie programie.

Po etapie teorii przyszedł czas na praktykę – z uczestnikami szkolenia spotkaliśmy się podczas wizyty studyjnej w Polsce. Wizyta w Poznaniu pełna była dobrych praktyk w obszarze ekonomii społecznej, edukacji i przedsiębiorczości. Relacja z trzydniowej wizyty w Polsce znajduje się tutaj: https://spoldzielnie.org/new,1198

Ostatnim etapem projektu było przetestowanie zdobytej wiedzy i materiałów edukacyjnych w ramach zajęć praktycznych w Basztańskim Liceum. Właśnie wyniki tego testowania, w tym wypracowane przez młodzież projekty łączące to co przedsiębiorcze z aspektami społecznymi poznaliśmy podczas odbywającej się 10 czerwca konferencji.

 

Konferencja – podsumowanie projektu

Wydarzenie, które rozpoczęło się o godzinie 11:00 zainaugurowaliśmy wystąpieniem przedstawicieli każdej z organizacji.

Svitlana Starostenko, p.o. dyrektora Basztanskiego liceum „TEMP” przywitała wszystkich zebranych uczestników i podziękowała zarówno realizatorom projektu jak i uczniom za zaangażowanie i pracę jaką włożyli w ten projekt.

Ze strony SNRSS wydarzenie otwierał Przemysław Piechocki, Prezes Stowarzyszenia. Wskazał na ważne dla nas przesłanie: „Istotą ekonomii społecznej jest to żebyśmy budowali wspólny potencjał, pracowali razem i budowali lepszą przyszłość”. To w tym projekcie zdecydowanie się udało – bo współpraca była wspaniała.

Trzecim przedstawicielem był Oleksandr Koptiev, Dyrektor Departamentu Edukacji, Młodzieży i Sportu Basztanskiej miejskiej rady.

Po części oficjalnej przeszliśmy do omówienia założeń projektu i jego efektów. O projekcie, jego realizacji opowiedziała Anna Dranikowska, koordynatorka projektu oraz działu edukacji SNRSS.

Następnie zobaczyliśmy film z realizacji projektu przygotowany przez nauczycieli z Basztanskiego liceum TEMP.

Po filmie przyszedł czas na chyba najbardziej wyczekiwane wystąpienia – osób najważniejszych w całych projekcie – uczniów z ukraińskiego Liceum.

Trzy grupy uczniów przez kilka tygodniu przygotowywały swoje projekty, których cechą wspólną miało być to, by łączyły pomysł na działalność, czyli to co przedsiębiorcze z aspektami społecznymi. Powstały trzy wyjątkowe projekty, które przedstawili ich twórcy.

 

Projekty przygotowane przez uczniów

Pierwsza grupa przygotowała projekt o nazwie: Bądź bezpieczny w ciemności.

Problemem jaki chcieli rozwiązać zagrożenie związane z poruszaniem się dzieci i młodzieży na zewnątrz, kiedy jest ciemno. Problem ten jest szczególnie zauważalny jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze.

Rozwiązaniem jakie zaproponowała grupa jest wyposażenie dzieci w odblaski, które zwiększą ich bezpieczeństwo.

Projekt zakłada kilka etapów:

– opracowanie odblasków

– wyposażenie dzieci w przygotowane odblaski

– realizacja zajęć w przedszkolach i szkołach o bezpieczeństwie na drodze, szczególnie przy poruszaniu się w ciemnościach

– warsztaty z przygotowywania odblasków, by każdy był w stanie łatwo taki odblask wykonać.

Projekt zaplanowano dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat.

 

Grupa druga przygotowała projekt Specjalne zabawki dla specjalnych dzieci. Zainspirowani spotkaniem w lokalnym Centrum Usług Społecznych postanowili pomóc dzieciom i rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami. Dzieci z niepełnosprawnościami, szczególnie intelektualnymi potrzebują dodatkowych form terapii, w tym terapii poprzez zabawę.

Jednym z kluczowych elementów takich terapii jest dostarczenie dzieciom i ich rodzicom oraz placówką pracującym z dziećmi odpowiednich narzędzi.

Pomysł tej grupy to stworzenie „specjalnych” zabawek, które pomogą w terapii i rozwoju dzieci. Uczniowie zaproponowali 3 rodzaje zabawek dostosowane do różnych potrzeb dzieci, zarówno pod względem wieku jak i niepełnosprawności.

  1. Przytulanki uspokajające stworzone z miękkiego i bezpiecznego materiału dla najmłodszych dzieci.
  2. Zabawki stworzone z różnych kształtów i struktur, czyli tak zwane zabawki sensoryczne. Wypełnione różnymi bezpiecznymi, naturalnymi produktami.
  3. Zabawki/ gry do ćwiczeń manualnych.

Projekt zaplanowano następujące:

– stworzenie projektów zabawek

– wykonanie zabawek

– dostarczenie zabawek dzieciom

Projekt zakładał również szereg działań marketingowych jak np. stworzenie kanałów w social mediach, kontakt z lokalną prasą, zamieszczenie banerów i reklam oraz współpracę z lokalnym samorządem w celu promocji projektu.

 

Grupa trzecia o nazwie Mix School przygotowała projekt skupiający się na zdrowym odżywianiu. Ich pomysł to produkcja, hodowla Microgreen.

Microgreen to młode, jadalne sadzonki znanymi również jako mikroliście. To produkt spożywczy podobny do kiełków, ale większy od nich, bogatszy w składniki mineralne i wymagające dłuższego czasu na wyrastanie.

Plusem tych produktów jest wysoka wartość zdrowotna, zawierają one liczne witaminy i mikroelementy. Są dobre dla naszego przewodu pokarmowego i naprawdę pyszne. Sprawdzają się doskonale jako dodatek do kanapek, składnik sałatek i innych dań.

Co najważniejsze produkcja nie jest trudna i droga, ale wymaga przestrzegania kilka zasad. Microgreen uwielbiają słońce oraz odpowiedni sposób przechowywania. Najlepiej dostarczać i jeść je świeże, bo są podatne na szybkie psucie – dlatego, że nie stosuje się w ich hodowli żadnych składników sztucznych jak nawozy czy środki owadobójcze.

Rosną od 8 do 20 dni. Jest wiele odmian i rodzajów tego produktu. Wśród najpopularniejszych są rzodkiewka czy groszek.

Na dalszym etapie rozwoju projektu grupa zaplanowała rozwój o kolejne zdrowe produkty jak np. różne gatunki sałat.

Projekt zakłada także stworzenie za pomocą drukarki 3D doniczek, w których można by sprzedawać gotowe MIcrogreen.

 

Wszystkie projekty nasz zachwyciły i zdecydowanie zainspirowały. Każda grupa zadeklarowała chęć pracy nad rozwojem swojego projektu – za co mocno trzymamy kciuki.

 

Po prezentacjach przyszedł czas na pytania do grup uczniów i realizatorów projektu. Całość zakończyliśmy podziękowaniami każdej ze stron.

 

Mamy nadzieję, że będziemy mogli dalej współpracować i rozwijać tą wspaniałą przygodę jaką jest przedsiębiorczość społeczna. Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i obecność i w trakcie konferencji i podczas realizacji całego projektu.

Dziękujemy i do zobaczenia!

 

 

Skip to content