Przed Państwem najczęściej zadawane pytania dotyczące warsztatów z przedsiębiorczości społecznej dla uczniów, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Dowiecie się, jakie tematy są poruszane, jakie umiejętności mogą zdobyć uczestnicy, kto prowadzi zajęcia oraz jak wyglądają kwestie organizacyjne, takie jak zapisy, harmonogram czy materiały. Odpowiedzi na pytania mają na celu zapewnienie pełnej informacji, by mogli Państwo w pełni skorzystać z tej inspirującej i edukacyjnej oferty.
O czym są warsztaty z przedsiębiorczości społecznej?
Warsztaty są wprowadzeniem w tematy związane z przedsiębiorczością społeczną, sektorem pozarządowym oraz budowaniem i rozwijaniem społeczności lokalnej.
Czym wyróżnia się edukacja w tym zakresie?
Łączy naukę interdyscyplinarną: rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych z umiejętnościami społecznymi, kładąc nacisk na praktyczną współpracę i wartości etyczne.
Kto prowadzi warsztaty?
Warsztaty prowadzi zespół ekspertów i ekspertek ds. ekonomii społecznej Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.
Jak wyglądają warsztaty?
Program warsztatów składa się z 6 bloków tematycznych:
- Wygrywam, więc jestem?
Poruszane są zagadnienia związane z marginalizacją społeczną oraz budowaniem postawy szacunku wobec każdej osoby, niezależnie od jej sytuacji życiowej. - Chcę, mogę, pomagam.
Uczestnicy poznają system pomocy społecznej i sposoby budowania własnej sprawczości. Warsztat odpowiada na pytania: jak skutecznie pomagać innym? Jak samemu poprosić o pomoc? - Współpraca buduje.
Prezentowane są metody pracy zespołowej, wspierania wspólnych działań oraz budowania relacji opartych na współodpowiedzialności. - Spółdzielczość jest dla uczniów.
Warsztat przybliża ideę spółdzielczości uczniowskiej, inspirując do tworzenia własnych pomysłów na inicjatywy uczniowskie. - Jak oni to robią? Przedsiębiorstwa społeczne w Polsce i na świecie.
Uczniowie dowiadują się, jak funkcjonują przedsiębiorstwa społeczne w Polsce i za granicą, oraz jakie możliwości dają różne modele działalności społecznej. - Jestem stąd – działam tutaj.
Uczestnicy poznają sposoby angażowania się w działania lokalne, budując poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie.
Warsztaty realizowane są w oparciu o program, z którym mogą Państwo zapoznać się tutaj
Ile trwają warsztaty?
Całe szkolenie trwa 8–10 godzin lekcyjnych, co pozwala na dogłębne omówienie każdego z bloków tematycznych. 2 godziny to zajęcia w terenie – wizyta w przedsiębiorstwie społecznym.
Czy udział w warsztatach jest odpłatny?
Nie, warsztaty są bezpłatne, co czyni je dostępnymi dla każdej szkoły i społeczności uczniowskiej.
Sfinansowane ze środków budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Jak wygląda rekrutacja?
Działania prowadzimy przez cały rok aż do wyczerpania miejsc. Dlatego rekomendujemy kontakt z nami w celu weryfikacji wolnych miejsc na danych rok szkolny.
Prosimy o kontakt z Anną Dranikowską, anna@spoldzielnie.org, 503 742 305
Czy z warsztatów można skorzystać więcej niż raz?
Tak, zależy nam na długoterminowej współpracy. Niemniej ważna jest kolejność zgłoszeń tj. ilość wolnych miejsc.
Kto może wziąć udział?
Rekomendujemy klasy VI-VIII szkoły podstawowej oraz I-IV szkoły ponadpodstawowej.
Czy udział mogą wziąć tylko szkoły z Poznania?
Udział w warsztatach dedykowany jest dla szkół w Poznaniu oraz w ramach działania Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej, w całym subregionie konińskim.
Ilu uczniów może wziąć udział w warsztatach?
Rekomendujemy jedną klasę.
Jakie są korzyści dla uczniów?
- Świadomość społeczna – uwrażliwienie na potrzeby osób w trudnej sytuacji życiowej.
- Wiedza o przedsiębiorczości społecznej – zrozumienie jej wartości i zasad jako narzędzia walki z nierównościami społecznymi.
- Zrozumienie przedsiębiorczości – poznanie podstaw działania przedsiębiorstw, w tym społecznych.
- Alternatywa dla tradycyjnego biznesu – przedstawienie przedsiębiorczości społecznej jako innowacyjnej formy działalności gospodarczej.
- Patriotyzm lokalny – wzmacnianie więzi i świadomości roli społeczności lokalnej.
- Szacunek dla każdego człowieka – kształtowanie postawy równości i poszanowania niezależnie od pozycji społecznej.
Zajęcia są nie tylko wartościowe merytorycznie, ale także pełne dobrej zabawy i praktycznej wiedzy.
Jakie umiejętności rozwija przedsiębiorczość społeczna?
- Biznesowe: krytyczne myślenie, wiedza z ekonomii i prawa, przywództwo, podstawy marketingu.
- Społeczne: współpraca, odpowiedzialność, komunikacja, kreatywność, innowacyjność.
Dlaczego warto rozwijać przedsiębiorczość społeczną?
Pomaga tworzyć społeczeństwo wrażliwe, sprawiedliwe i inkluzywne. Uczy współpracy, szacunku, pracy zespołowej i przestrzegania zasad demokratycznych.
Co mówią uczestnicy?
Opinie są jednoznaczne – warsztaty wzbogacają edukację, pomagają w zrozumieniu społecznych wyzwań oraz motywują do działania na rzecz wspólnoty. Warto wziąć udział! 🙂
Serdecznie zapraszamy!
——————-
Jeśli macie Państwo więcej pytań, chcecie być na bieżąco – zapraszamy Was do kontaktu oraz zaobserwowania naszej strony FB*Better Cooperate – Przedsiębiorczość Społeczna*
#poznanwspiera #FunduszeUE