Jesteśmy bardzo ciekawi czy już pracujecie nad pomysłami i zgłoszeniami do naszego konkursu. Jeśli już tak, to może ułatwi Wam zadanie kilka naszych podpowiedzi. Jeśli jeszcze nie, to służymy pomocą z wyborem kierunku, obszaru jaki się zajmiecie.

Przypomnijmy, że…

celem konkursu jest rozwijanie kompetencji z zakresu przedsiębiorczości i przedsiębiorczości społecznej wśród młodzieży z obszaru Wielkopolski. W ramach konkursu można się ubiegać o środki finansowe na realizację działań łączących w sobie elementy przedsiębiorcze i społeczne.

Krótkie wyjaśnienie – przedsiębiorczość to zespół cech, zachowań, które posiadają przedsiębiorcy. Według Encyklopedii Zarządzania „Główne cechy przedsiębiorców to przede wszystkim umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka.”

A krócej, to wszystko co sprawia, że dostrzegamy okazję do działania, nie boimy się ryzyka i wiemy, jak wykorzystać nasze zasoby i umiejętności. I to nie tylko będąc przedsiębiorcom i prowadząc firmę. Przedsiębiorczymi możemy być w wielu sytuacjach.

Jeśli jednak myślimy o przedsiębiorczości społecznej to jest bardziej zaawansowane.

Przedsiębiorczość społeczna (nazywana również ekonomią społeczną) to sfera aktywności obywatelskiej, która łączy działalność ekonomiczną z działalnością pożytku publicznego. Dzięki temu służy m.in. integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu. Najprościej rzecz ujmując, przedsiębiorczość społeczna to działalność, w centrum której znajduje się człowiek. Niejednokrotnie słabszy, zmagający się z różnymi trudnościami, potrzebujący naszego wsparcia. To również działalność, w której kluczową rolę ogrywa współpraca, umiejętność słuchania innych i solidarność. Unikalną wiedzę i kompetencje w tym właśnie obszarze ekonomia społeczna ma do zaoferowania sektorowi oświaty.

Tak więc jeśli w naszym konkursie prosimy Was o projekty łączące to co przedsiębiorcze z tym co społeczne, to tak, myślimy także o przedsiębiorczości społecznej.

Szukając więc inspiracji i pomysłów skorzystajcie z materiałów jakie są dostępne na stronie https://przedsiebiorczosc-spoleczna.pl/

Sprawdźcie narzędzia

Szczególnie polecamy Wam zagrać w nasze gry – to może Wam bardzo pomóc w przyszłej „burzy mózgów” odnośnie do Projektu.

Polecamy Wam również coś do poczytania.

  • Publikacja: Model wzmacniania kompetencji z obszaru przedsiębiorczości i przedsiębiorczości społecznej. Zawiera wiele przydatnych informacji, w tym przykłady działań i aktywności w obszarze przedsiębiorczości społecznej.
  • Społecznicy na start – podręcznik wdrażania przedsiębiorczości społecznej dla szkół podstawowych 

 

Jeśli to nie dla Was, to może zainteresują Was filmy o tematyce społecznej?

 

Sprawdźcie również czym są SPÓŁDZIELNIE UCZNIOWSKIE i jak działają.

 

Wracając jednak do PROJEKTÓW.

 

Celem KONKURSU jest zaplanowanie a następnie (dla 6 najlepszych projektów, przy naszym wsparciu) realizacja wydarzenia, inicjatywy lub akcji.

Obszar i zarazem tematyka Waszych PROJEKTÓW może być dowolna, ważne by została zaplanowana w taki sposób by realizować cele społeczne i przedsiębiorcze.

Poniżej przykłady działań, akcji i wydarzeń jakie mogą być inspiracją do realizacji Waszych projektów.

  1. Spółdzielnia uczniowska – zaplanujecie a następnie dzięki naszemu wsparciu powołacie do życia SU w Waszej szkole. Obszar działalności – dowolny. Możecie prowadzić sklepik szkolny, wydawać szkolną gazetkę, prowadzić warsztat naprawczy rowerów, stworzyć radio, produkować gadżety. Tylko od Was i Waszej kreatywności zależy co to będzie. (warto sprawdzić – https://rops.poznan.pl/spoldzielczosc-zaczyna-sie-w-szkole/

  1. Dzień kota, psa, wiewiórki, a może ślimaka? Możecie Waszym działaniem pomóc zwierzętom. Zorganizować zbiórkę gadżetów i akcesoriów, karmy dla lokalnie działającego schroniska, wesprzeć organizację jak np. Fundację czy Stowarzyszenie ratujące zwierzęta.

  1. Możecie przeprowadzić akcję edukacyjną, kampanię społeczną w Waszej szkole lub w jej okolicy. Może uda Wam się zaangażować do niej działaczy społecznych, nauczycieli, innych uczniów lub działające lokalnie organizacje pozarządowe. Tematów jakie możecie poruszyć jest wiele – ekologia, zdrowe odżywianie, problemy społeczne – każdy temat może być dobry i potrzebny.

  1. Nie musicie ograniczać się do szkoły – możecie zorganizować warsztaty, zajęcia dla dzieci np. w szpitalu, placówkach opiekuńczych.

 

  1. Nie tylko działania z dziećmi. Może zorganizujecie akcję, dzięki której pomożecie seniorom na Waszym osiedlu, w Waszej miejscowości. Spotkania międzypokoleniowe albo wspólny z seniorami Projekt.

  1. Możecie działać długofalowo. Projekt rozpoczęty w konkursie może być startem akcji jaką będziecie kontynuować. Co myślicie o stworzeniu pokoju ciszy, ogrodzie społecznym, czy placu zabaw dla dzieci i młodzieży a może ogrodzie sensorycznym? To super miejsca, którymi możecie opiekować się i które możecie rozwijać również po zakończeniu konkursu.

 

  1. A może moda, ubrania. Komis ubrań lub ich naprawa, przerabianie a może wymiana, sprzedaż. To co ubieramy ma znaczenie również dla środowiska. Może warto to połączyć. Wasze ubrania mogą też pomóc. Zbiórka odzieży dla potrzebujących, albo przerabianie jej tak by mogła dalej służyć w innej formie. Sprawdźcie takie zagadnienia jak upcykling, recykling, ekonomia cyrkularna. To już się dzieje, zobaczcie: https://www.pomaganieprzezubranie.pl/kontakt

  1. Jak to robią inni? Inspiracji do PROJEKTÓW możecie szukać również na stronach poświęconych kampaniom czy akcjom społecznym oraz np. na portalach gdzie opisywane są proponowane przez mieszkańców projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

 

Potrzebujecie pomocy, chcecie porozmawiać o konkursie – napiszcie do nas: anna@spoldzielnie.org, zadzwońcie: 61 887-11-66.

Więcej informacji na stronie przedsiębiorczość społeczna oraz na profilu Edukacja Społeczna

Skip to content